Introduktion
Uppgiften handlar om beteendet hos en elefant vid en drickplats, där det beskrivs hur elefanten dricker vatten och utför olika rörelser med svansen, öronen och snabeln.
Det beskrivs också att elefanten observerar sin omgivning och reagerar på olika stimuli som tiden, temperaturen, törst och andra djur.
Det nämns också att dessa beteenden är någonting som elefanter är medfödda och kan vara en form av inlärt beteende.
Utdrag
Elefanten var törstig då den var vid drick platsen och drack vattnet. Elefanten gjorde inga tydliga kroppsrörelse vid drick platsen som visar att hans törst. Elefanten påverkades förmodligen av stimuli som tiden och temperaturen vid undersökningen samt törsten.
Då det var kväll har flocket påverkats av yttre stimuli som mängden solljus och temperaturändringar som händer under kvällen och när den kom till drick platsen, då temperaturen är lägre där vilket motiverade flocket att gå dricka vatten.
När elefanten drack vatten används snabeln för att scoopa vattnet och stoppa den i munnen. Elefanten rörde också öronen vid vissa tillfällen, som kanske kan kopplas till glädjen som upplevs när den dricker vatten.
Å andra sidan kan öron rörelse vara en mekanism som elefanten använder att kyla sig själv. Svansrörelse kan också kopplas till glädjen den får när den stillar törsten.
Elefanten rörde också svansen när den gick till andra delar av savannen som kanske visar hans mående vid tillfället.
Lämna ett svar