Introduktion
I sitt tal på Wakefield Elementary belyste dåvarande president Barack Obama vikten av att vara fokuserad och lägga tid på att gå i skolan.

Talet hölls under elevernas första dag på det nya läsåret, den 8 september 2008. Obama bygger upp sina argument med olika retoriska metoder, men fokuserar främst på att påminna eleverna om det ansvar de har till sitt land att lyckas i skolan.

Ansvaret till sitt eget land kan i svenska öron låta patriotiskt men i USA är det ett tankesätt som ungdomarna lär sig från födseln.

Genom att undervisa om USA.s framgångar och den stoltheten av att vara amerikan biter patriotiska argument extra hårt på ungdomarna.

Detta är något som Obama utnyttjar, främst när han talar om konsekvenserna av att skola från skolan. I talet säger han: ”When you are quitting school, you are not only quitting on yourself, but also quitting on your country”.

Detta visar ungdomarna hur deras handlingar inte endast berör de själva utan landet som de lärt sig älska från födseln. Argumentet kanske inte skulle fungera i Sverige, men i USA ger det med större chans effekt.

Utdrag
För att nyansera sina argument använder Obama även erfarenheter från sitt eget liv. Med tanke på Obamas bakgrund från en fattig, outbildad familj ger det djupt ethos när han säger att alla kan lyckas genom arbete.

Återigen ser man vid detta exempel den djupa patriotism som lyser igenom hela talet, då han talar om sin egen plikt till landet att lyckas.

Samtidigt lägger han även stor vikt vid målen man når genom hårt arbete, inte bara ansvaret som det krävs.

Detta är också något som är anpassat till den unga publiken, ungdomar vill inte bara bli uppläxade utan känna att det finns någon mening bakom det arbete de är tvungna att lägga ned.

Genom användandet av exempel på hur fokus på enskilda skolämnen kan leda till karriärer som journalistik och politik är något som kan skapa ännu mer drivkraft och målmedvetenhet hos ungdomarna. Språket är också anpassat till att åhörarna är i de yngre åldrarna.