Innehållsförteckning
Syfte
Hypotes
Material och metod
Resultat
Slutsats och diskussion

Utdrag
Vi planerar att utforska om isbitar smälter snabbare i kranvatten jämfört med saltvatten genom att noga följa processen. Vatten kan existera i tre olika tillstånd, nämligen fast form, flytande form och gasform. Dessa olika faser blir särskilt tydliga när man studerar vatten.

Orsaken till att vi har olika aggregattillstånd beror på hur atomerna beter sig. Atomerna är mest aktiva när vattnet är i gasform och minst aktiva när det är i fast form.

Syfte:
Målet med denna experimentella studie är att besvara den centrala frågan som framgår av rubriken: "Smälter en isbit snabbare i kranvatten jämfört med saltvatten?" Vi vill också utforska hur dessa olika ämnen påverkar smältprocessen.

Vår hypotes grundar sig på tanken att isbiten som placeras i saltvattenlösningen kommer att smälta snabbare än den som placeras i kranvattnet.

Vi baserar denna hypotes på vår kunskap om att salt har en förmåga att påverka smältprocessen genom att bistå i upplösningen av isen.

Vår teori förstärks av vår insikt om att salt sänker kokpunkten när det används vid vattenkokning, samt att det används på vägarna under vinterväglag för att förebygga halka.

Material och metod:
För att kunna utföra laborationen var vi i behov av att använda följande föremål: