Introduktion
Nästa moment i den här kursen blir läsning. Har inte de flesta någon gång när läraren sagt detta tänkt: Fan, inte igen.

När läraren sedan dessutom väljer ut böcker själv kan det hända att även de som kanske tycker om läsning i vanliga fall får en negativ inställning, då de tvingas läsa en bok som inte intresserar dem.

Det första de flesta i det här läget gör är att jämföra böckerna; Vilken är kortast? Finns det några bilder?

Och så den mest konventionella frågan i dagens samhälle; Finns det en filmatisering som man kan titta på istället?

Turligt nog för många elever, om inte läraren har en väldigt unik boksmak är det så att det finns en film. Kanske en film med -10 på IMDB men det finns en film i alla fall.

Utdrag
Jag vet att ni alla som sitter här i klassrummet, eller snarare skulle suttit i klassrummet om det inte vore för Corona, går samhällskunskap, liksom jag själv.

Stressnivån är hög och jag själv gör allt för att minimera min egna arbetsbelastning. Att se en film istället för att läsa en bok kan även jag räkna ut sparar tid och detta kanske hjälper på kort sikt men långsiktigt har ni en mycket större vinning för er själva om ni läser.

Mitt argument för detta sammanfattar jag som “de tre S:en”. Stresshantering, språkutveckling och solidaritet.

Först och främst har vi stresshantering vilket underlättar då man läser böcker då man genom dessa kan slappna av och följaktligen orka med mer generellt sett i skolan.

Språkutvecklingen har samhörighet med hur man under läsning utökar sitt ordförråd vilket underlättar skolarbetet då det blir lättare att formulera sig och man därför faktiskt kan spara tid vilket reducerar stressen ytterligare.

Solidariteten har koppling till det jag tidigare nämnde med hur empatin kan utvecklas vid läsning. Vi här kan ses som bärare av framtiden och för att den skall bli så fredlig så möjligt krävs det samarbete.

Samarbeten som jag tror ni alla förstår fungerar bäst då man faktiskt har förmågan att förstå olika perspektiv och kunna samtala med andra.

Mitt sista argument innan ni slipper mig blir hur viktigt det är för vårt samhälle som stort att vi läser. Som sagt leder empati till samarbeten och fred.