Introduktion
Jag förknippar frihandel med solidaritet eftersom länder knyts samman och genererar flest fördelar ekonomiskt, politiskt och socialt.

Frihandel påverkar nutiden bäst eftersom världen är starkare tillsammans. Samarbetar länder med varandra indikerar det på gemenskap som i sin tur leder till fred, vilket är en omöjlig åtgärd med defensiv politik.

En värld utan krig och katastrofer är en värld man vill leva i. Det är oerhört viktigt att reglera en teori som inte enbart gynnar ett enskilt lands välbefinnande utan även länder runt om i världen.

Tack vare nyhetssidor får man dagligen höra om olika katastrofer som sker runt om i världen, en dominerande faktor är hämnd.

Är inte hämnd en anledning till att krig upphör är finns det en annan anledning. Eftersom länder inte ger sig ut på krig utan någon konkret anledning, apropå det faktum att det innebär förlust ur ett socialt, ekonomiskt och politiskt perspektiv.

Å ena sidan hävdar många att frihandel enbart genererar vinst för rika länder, eftersom rika länder kan dra nytta av billig arbetskraft i fattiga länder.

Men å andra sidan är det bättre att personer jobbar, i sin tur får inkomster, än att folk inte jobbar och inte tjänar något i huvudtaget.

Utdrag
Människors levnadsförhållanden ligger till grund för ett lands välstånd. Om arbetslösheten är hög speglar det sig på invånarnas levnadsvillkor genom att dem blir begränsade.

Tack vare frihandel har människor i den äldre åldersgruppen runt om i världen möjlighet att arbeta och tjäna pengar.

Frihandel påverkar ett lands enskilda utveckling och välstånd lika mycket som andra länder runt om i världen.

David Ricardo teori om komparativa fördelar värderar jag högt, eftersom effekten är att man sparar dyrbar tid, dyrbar arbetskraft och pengar.

Tre viktiga faktorer, som har en stor påverkan på människors sociala förhållanden. Tack vare Ricardos teori kan handel underlätta för ett land en hel del, vilket är grundläggande för ett lands välstånd.

Ett konkret exempel är att om ett land är bra på att producera vin, men väldigt dåliga på tillverka medicin. Medan ett annat land är jättebra på att tillverka medicin, mindre bra på att producera vin.