Introduktion
Den 27 januari 2021 utkom ett beslut om att strama kvinnors aborträttigheter i Polen. Redan före det hade Polen en av de striktaste abortlagarna i Europa.

Kvinnan hade rätt göra abort om graviditeten orsakats av våldtäkt eller incest, om den gravidas liv är i fara eller om fostret har skador.

Nu blev det ännu svårare dvs även abort av foster med allvarliga eller dödliga skador ska förbjudas i abort-lagstiftningen.

Då abort i Polen skulle endast vara tillåtet i de fall fostret vara resultatet av våldtäkt eller när det hotar kvinnans hälsa.

Jag tror det var väldigt hemsk händelse för kvinnor i Polen och det kränkare kvinnors rättigheter och denna lag måste upphävas.

Utdrag
Självklart finns det troligtvis ett mörkertal av både kvinnor och män som anser att abort är problematiskt eftersom de tror att fostret har rätt att leva.

Men barnet kommer inte leva på bra sätt om fadern, modern eller båda misslyckas med att acceptera ett barns existens.

Barnet kommer vara en inkräktare för sina föräldrar, oavsett om de accepterar att föda och uppfostra det. Det kommer vara svårt för barnet också eftersom barnet växer upp i en miljö av känslomässig förvägran.

Livet betyder inte bara att man andas, äta mat eller få ett tak över huvudet, barn behöver kärlek och hem inte bara hus.

Detta leder till att barnet ha svårt att bygga hälsosamma relationer av tillgivenhet i sitt vuxna liv i framtiden också.

Då tror jag inte att det vara en smart idé att behålla oönskade barn när man vet att man kommer inte tar ansvar om det.

Dessutom finns det bara möjlighet att göra abort när graviditeten orsakats av våldtäkt eller incest men det kommer vara svårt för kvinnan att bevisa det, speciellt när en person av deras släkt som har gör det.

Många kvinnor kommer inte våga eller välja bevisa det då bestämmer de sig att göra det på osäkra och olagliga sätt som behöver det inte att säga vad som har hänt och vem som har gjort det. Detta ökar risken att många kvinnor dör eller får mentalproblem.