Innehållsförteckning
Grupp 14. Kolgruppen
Grafit Och Diamant
Utblick 5.3 Grafen
Grupp 15. Kvävegruppen
Grupp 16. Syregruppen

Utdrag
Grupp 14. Kolgruppen – kol och kisel lägger grunden för ny elektronik I kapitel såg man att de inte fanns en tydlig skillnad mellan metaller och ickemetaller.

Det finns grundämnen som betecknas som halvmetaller och dem finns i grupperna 14–17. Halvmetallers egenskaper är typiska för både metaller och halvmetaller.

Något som också är typiskt för grundämnena i grupperna 14 - 17 är att de finns i olika former. Ett exempel är kol som finns som diamant och grafit men även fler former.

Ett forskarteam upptäckte år 1985 att kolatomer kunde bilda klotformiga molekyler, fotbollkol, och att den kunde bli ett ihåligt rör och den fick namnet nanorör.

Två ryska forskare hade lyckats isolera och hantera ett grafitskikt som bestod av ett enda lager atomer. Det tunna grafitskiktet kallas grafen.

Grafit och diamant- varandras motsatser Man kan hitta både grafit och diamant som mineraler i naturen. Grafiten har bildats långsamt genom nedbrytning och omvandling av organiskt material.

Diamanten har bildats genom att dem växte fram ur en kolhaltig magma eftersom temperaturen är så pass hög och trycket nere i berggrunden är så enormt. I samband med vulkanutbrott har diamantkristallerna spytts ut från underjorden.

Man har i många år försökt framställa diamant genom grafit men de har inte lyckats. Man löste problemet 1950 och idag görs tonvis av syntetiska diamanter ur grafit.

Forskare upptäckte att man behövde utsätta grafit för högt tryck och hög temperatur för att bilda diamanter.

UTBLICK 5.3 Grafen-det nya supermaterialet - Grafen är en forma av grundämnet kol. För att skapa grafen så separerar man grafitens skikt.

Två ryska forskare, Andre Geim och Konstantin Novoselov, visste vad de var ute efter eftersom de hade rivit av tunna grafitskikt från en grafitklump med hjälp av tejp. De fortsatte riva av skikten och dem blev alltmer tunna.

Forskare studerade skikten med mikroskop genom att placera flagorna på oxiderade kiselplattor. Många forskare hade pratat om grafen tidigare men ingen trodde det var möjligt att isolera enstaka grafitskikt. Dem två ryska forskarna belönades med nobelpriset i fysik för sin upptäckt av grafen.